Orlik

Usługi

Czyszczenie i konserwacja boisk ze sztuczną trawą wypełnioną granulatem

Czynniki negatywnie wpływające na stan nawierzchni tj.: kurz, śmieci, pyłki roślinne czy liście mogą spowodować szybką degradację nawierzchni boiska. Systematyczne czyszczenie i konserwacja znacznie wydłużają żywotność sztucznej trawy oraz wpływają na komfort jej użytkowania.

foto1 foto2 Orlik Serwis zapewni Państwu rzetelną i profesjonalną obsługę na najwyższym poziomie. W zależności od rodzaju oraz intensywności użytkowania nawierzchni, doradzimy Państwu jak najefektywniej dbać o jej stan techniczny.

Oferujemy między innymi kompleksową pielęgnację składającą się z czterech etapów:

 • usunięcie zanieczyszczeń z zewnętrznej warstwy nawierzchni boiska,
 • rozluźnienie zbitego granulatu i rozprostowanie włókien syntetycznej trawy, wydostanie wypełnienia na powierzchnię,
 • usunięcie zanieczyszczeń z wewnętrznej warstwy nawierzchni boiska, ponowne rozprowadzenie oczyszczonego granulatu na nawierzchnię,
 • równomierne rozprowadzenie granulatu na całej powierzchni oraz rozprostowanie włókien trawy.

W przypadku intensywnie eksploatowanej nawierzchni, zalecamy intensyfikację działań konserwacyjnych.

Systematyczne oraz profesjonalne czyszczenie powierzchni boiska ułatwia odprowadzanie wody powierzchniowej.
Zapobiega to podmakaniu boiska oraz występowaniu mchu i glonów, a także chroni nawierzchnię przed zmianami właściwości fizycznych.

Zgodnie z wymogami producentów konserwacja sztucznej trawy musi być wykonana przy użyciu specjalistycznych maszyn.

…Nie należy dopuszczać do nadmiernego zabrudzenia nawierzchni, które powoduje przyspieszone jej zużycie. Konieczne jest zatem okresowe czyszczenie murawy…

Zalecenie warunkujące gwarancję producentów sztucznej trawy.

Okresowa konserwacja jest zatem warunkiem utrzymania dwuletniej gwarancji producenta.

trawa przed i po czyszczeniu

Orlik Serwis jest jedną z niewielu firm w kraju, która wykorzystuje profesjonalne maszyny czyszczące. Najnowszej generacji urządzenia jakimi dysponujemy, służą do czyszczenia i konserwacji syntetycznych nawierzchni z wypełnieniem oraz innych w pełni syntetycznych nawierzchni sportowych. Spełniamy wymagania nie tylko producentów syntetycznych nawierzchni, ale również UEFA i FIFA.

Uzupełnianie granulatu

Sztuczne nawierzchnie sportowe, wymagają systematycznego uzupełniania.

foto4Proces niszczenia spowodowany przez wiatr, wodę oraz siłę grawitacji powoduje systematyczne zmniejszanie się objętości wypełnienia. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również czynnik ludzki – materiał wypełniający jest wynoszony również pod obuwiem użytkowników boiska.

Podobnie jak gleba, powierzchnia boiska ulega procesom niszczenia, co może skutkować:

 • załamaniem i odkształceniem źdźbeł trawy,
 • zakłóceniem działania systemu drenażowego,
 • zmniejszeniem elastyczności oraz sprężystości powierzchni boiska.

Zbyt mała ilość wypełnienia powoduje powstanie zbitej i twardej powłoki, która nie przepuszcza wody. Opady atmosferyczne zbierają się wtedy na powierzchni boiska, ponieważ nie przesiąkają do systemu drenażowego znajdującego się pod płytą boiska. Na powierzchni tworzą się wtedy idealne warunki do rozwoju np. mchów i grzybów. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo użytkowania boiska, które staje się coraz bardziej śliskie.

Uzupełnienie granulatu jest integralnym elementem przeprowadzenia konserwacji boiska. Dzięki spulchnieniu powierzchni i dosypaniu świeżego materiału wypełniającego, umożliwiamy nie tylko odpływ wody z powierzchni boiska, ale także stałą strukturę podłoża.

Granulaty oraz piasek kwarcowy

W zależności od rodzaju zastosowanego na danym obiekcie sportowym materiału, oferujemy Państwu szeroką paletę materiałów wypełniających.

Materiały wysokiej jakości stwarzają nie tylko optymalne warunki do uprawiania sportu ograniczając ryzyko kontuzji, ale również zapewniają bezpieczeństwo i higienę podczas ich użytkowania.

Wypełnienia z nieznanego źródła mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne powodujące różnego rodzaju choroby przede wszystkich układu oddechowego, m.in. alergie.

Oferowane przez nas materiały są najwyższej jakości – spełniają wymagania Polskiego Instytutu Higieny, oraz zachowują rygorystyczne normy ekologiczne.

Dostępne rodzaje wypełnienia
Rodzaj wypełnienia Dostępne frakcje
Granulaty EPDM Virgin (dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej) 0,0 – 0,5 mm
0,5 – 1,5 mm
1,5 – 3,0 mm
1,0 – 3,5 mm
Granulaty EPDM Recykling (czarny/szary) 0,5 – 2,5 mm
1,0 – 3,0 mm
inne na życzenie
Granulaty SBR Recykling (czarny/szary) 0,0 – 0,5 mm
0,5 – 1,5 mm
0,5 – 2,0 mm
0,5 – 2,5 mm
1,0 – 2,5 mm
1,0 – 3,0 mm
1,0 – 4,0 mm
2,0 – 4,0 mm
1,0 – 7,0 mm
2,0 – 7,0 mm
4,0 – 8,0 mm
Piasek kwarcowy ziarna od 0,0625 do 2 mm

Klejenie sztucznej trawy

foto5 Odklejające się pasy to najczęstszy rodzaj uszkodzeń syntetycznej trawy. Poszczególne elementy rozchodzą się i odstają od powierzchni, przez co użytkownicy narażeni są na potknięcia, upadki, kontuzje. Utrzymanie nawierzchni sportowej w nienagannym stanie jest więc warunkiem bezpieczeństwa grających.

Profesjonalne klejenie pasów trawy, zapobiega trwałym uszkodzeniom nawierzchni boiska. Czynność ta wymaga zastosowania specjalistycznych klejów poliuretanowych, nowoczesnych maszyn klejących oraz przede wszystkim doświadczenia.

Nasza firma oferuje usługi klejenia i podklejania pasów trawy na najwyższym poziomie, ręcząc za ich wykonanie gwarancją jakości.

Renowacja obiektów sportowych

Bezpieczeństwo użytkowania oraz wieloletnie funkcjonowanie to podstawowe warunki, jakie należy wziąć pod uwagę w planowaniu funkcjonowania obiektu sportowego w regionie. Inwestycja, jaką jest budowa obiektów dla dzieci i młodzieży, powinna przez lata służyć wszystkim, którzy chcą uprawiać sport.

Nasza firma oferuje Państwu usługi renowacji i naprawy całego zaplecza sportowego.

Zapewniamy kompleksową obsługę obejmującą między innymi:

 • naprawę piłkochwytów,
 • naprawę siatek ogrodzeniowych
 • renowację budynków sanitarno-szatniowych zarówno kontenerowych jak i murowanych,
 • remonty szatni,
 • naprawę oraz wymianę oświetlenia,
 • budowa dojść i dojazdów do obiektów,
 • budowa innych elementów typu: ławki, trybuny.


Zachęcamy do zapoznania się z naszym folderem informacyjnym.
Pobierz: Folder Orlik Serwis (PDF 3,3 MB)

up arrow